DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 07.02.2013 22:48:32 

Standard
http://brigazzleb.wbs.cz/Uvod.html Briga Dakam Mapa webu
Standart
Appenzellských salašnických psů
(Appenzeller Sennenhund)
 
 
Standart FCI č. 46 ze dne 5.5.2003 - publikace platného standartu
Země původu: Švýcarsko
K čemu se appenzellové hodí: K hlídání domovů a statků,  nahánení a pasení hospodářských zvířat.Dnes jako všestranný pes a pes pro rodinu
 
Celkový vzhled : Tříbarevný, středně veliký pes, skoro kvadratiské tělesné stavdby v celém rozsahu harmonických proporcí, svatnatý, velice pohyblivý a taky hbitý. Jinak je to pes třední velikosti, svalnatého těla.
 
Charasteristika : Celkově živí a teperamentní i sebejistý pejsek. Bohužel mírně nedůvěřivý vůči cizím lidem . Dobrý hlídač, veselý pes a i velice učenlivý..Vůči cizím lidem projevuje nedůvěřivost
 
Hlava : Velikostí v harmonickém poměru k tělu , lehce klínovitá
Lebka. Poměrně plochá, neširší mezi ušima, k tlamě se stejnoměrně zužuje, Týlní hrbol je jen valmi mlo vyjádřený. Čelný rýha středně vyvinutá.
Stop: Málo vyjádřen
Nosní houba: U černého psa černá u havano hnědého psa : hnědá
Tlama: Sředně silná, stejnoměrně zužující, ale ne špaičatá, se silnou dolní čelistí. Hřbet nosu rovitý.
Pysky Silné a přiléhající, u černého psa černé, u havanově hnědých psů( pokud možno tmavě pigmentovaná. Koutky pysků nejsou vidět.
Chrup : Silný, úplný a pravidelně nůžkový skus, klešťový zkus se toleruje. Jeden chybějící nebo jeden zdvojený PM1(1.třenový zub) a chybějící M3 ( 3. stolička ) se toleruje
Líce: Velmi málo vyjádřené.
Oči: Poměrně malé, mandlového tvaru, nevystupující poněkud šikmo vůči nosu posazené. Živý výraz. Barva očí u černého psa hnědá nebo tmavě hnědá, u havanově hnědého psa světle  světle hnědá, ale co nejtmavší.
Oční víčka: Dobře přílehající, u černého psa černá, u havanově hnědého psa(pokud možno tmavě pigmentovaná)
Uši: poměrně vysoko a široce nasazené, visící, v klidu ploše, přiléhající k lícím, trojúhelníkového tvaru na špičce lehce zaoblené. Při vzbuzené pozornosti psa v nasazeí ucha pozvednuté a otočené dopředu.
 
Krk: Spíše krátký, silný a suchý
 
Trup : Silný a kompaktní
Hřbet: Středně dlouhý, pevný a rovný
Bedra: Krátká a dobře osvalená
Záď: Poměrně krátká , v pokračování hřbetní linie ploše probíhající
Hruď: Široká, hluboká, dosahující až k loktům, s výrazným předhrudím. Prsnímost dosahující dostatečně daleko do zadu.
Břicho : jen málo vztažené
 
Ocas : Vysoko nasazený, silný střední délky, hustě osrstěný. V pohybu stočený těsně nad zádí, nesený na straně nebo uprostřed. V postoji se toleruje visící, různého tvaru.
 
Přední končetiny : Silná suchá stavba kostí. Dobře osvalněné, při pohledu zepředu jsou rovné a rovnoběžné a nejsou postaveny příliš úzce.
 
Zadní končetiny: Silná, suchá stavba kostí. Dobře osvalené, při pohledu ze zadu jsou  rovné a rovnoběžné a nejsou postaveny příliš úzce . Zaúhlení je typické pro tuto  rasu působí dojmem poměrné, strmosti pánevních končetin.
 
Osrstění: Patrové srst, pevná a přiléhavající. Krycí srst je hustá a lesklá. Podsada je černá, hnědá nebo šedá.
 
Zbarvení : Základní barva je černá nebo havana hněd s pokud možno symetriskými hnědočervenými a bílími  znaky. Malé hnědočervené odznaky /skrvrny) nad očia. Hnědo červené odznaky na lících, na hrudi ( v levo a v pravo v oblasti ramenního kloubu ) a na končetinách, přečemž hnědo čerbená je vždy mezi černou resp. havanově hnědou a bílou.
Bílé znaky: bílá od brady přes hrdlo bez přerušení až na hruď, na všechn čtařech tlapkách, na špičce ocasu, dobře viditelná bíla lysina bez přerušení, bíla skvrna a šíji nebo polovina límce se tolerují, tenký bílí límec se toleruje ale není žádoucí.
 
Velikost a váha: Výška v kohoutku u fen : 50 - 54 u psů 52-56, váha od 28-35kg
 
Vady : Jakákoliv odchylka, která se uvádí ve standartu je považována za vadu psa.
chybějící pohlavní výraz , velmi dlouhý nebo neharmoncký trup, jemné nebo příliš hrubé kosti, nedostatečné osvalněí, velmi težká nebo velmi lehká hlava, kulatá mozkovna, příliš ilně vyjádřený stop, příliš dlouhá , krátká, úzká nebo špičatá hlava, příliš silně vyvynuté pysky, chybějící více než jednoho PM1, příliš silně vyvinuté líce, kulaté, vystupující nebo světlé oči ; příliš malé, příliš, velké, vysoko nebo příliš nízko nasazené uši;  pronesený hřbet, kapří hřbet; vztžené břicho; volně stočený ocas, špička ocasu se ještě dotýká kořene ocasu; nedostatečné zaúhlení hrudních nebo pánevních končetin; vytočené lokty; měkká nadprsíí hrudních končetin; kravský postoj, podlouhlé, oválné tlapky; nesprávný průběh pohybu; prosvítání podsady.
Vady v srsti: černé tečky v bílích skrvrnách, přerušená lysina, průběžný široký obojek, rozdělená bílá na hrudi, bílá na packách větší než je ve standartu, chybějící bílá a špičce ocasu.
 
Vylučující vady : Bojácnost a agresivita, podkus, předkus, zkřížený zkus, entropium, ektropium, modré oko, skleněné oko, srpovitý ocas, jiný druh srsti než patrovitá srst, chybějící trojbarevné zbarvení, základní barva jiná než černá nebo havanově hnědá.
 
 
víc naleznete na internetových stránkách klubu  Kšsp