DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 07.02.2013 22:48:32 

Povaha a uplanění
http://brigazzleb.wbs.cz/Uvod.html Briga Dakam Mapa webu
 
Povaha a uplatnění

Appenzellský salašnický pes odraží individualitu svého pána Jeho posláním z větší části byly všestrannné práce u dobytka a jiného skotu a i jinak se neomezovala v pasení , popř i jeho vyhledávání pokud se někam zatoulalo. V povaze má i výbornou hlídací schopnost majetku jeho pána. Všemožně pracovní činnostu svého páná se Appenzellem vytvořila časově k sobě  velikou vazbu, která platí i dodnes a je vidět na každém kroku.
 
Když se narodí štěnátko mělo by být u chovatele správně a řádně socializováno a později u svého majitele pokračovat. Štěňata, která nemají dostatečné psychické a fyzické podněty a která se během prvních dvou měsíců života nesetkají s jinými lidmi, než s domácími jsou nesebevědomá a ustrašená, těžko navazují kontakt s novými majiteli. Pokud se svým pejskem prožijete mnoho krásných chvil, bude appenzell vyrovnaný, přátelský a mírumilovný pejsek těšící se na společné aktivity právě s vámi. Už od malinka je zapotřebí v období socializace chodit mezi psy, aby i mezi lidi, ikdyby to byla pouze jen něaká malá hospůdka a všemožně pejska zvykt na lidské situace, které můžou v běžným životě nastat a těch je opravdu mnoho...
 
Jelikož jsou appenzelové docela aktivní plemeno hodí se tímpádem i k aktivnímu člověku. Já sama , když jsem se byla podívat na bonitace v Mladé Boleslavi a zvýdala jsem od majitelů jaké má nároky, tak jsem nečekala sama ani takovou aktivitu až hyperaktivitu. Nesmírně štastný a spokojený ejske bude pokud ho budete zamětnávat a pracovat s ním. Rád se s Vámi vydá na společné výlety a bude se na ně těšit. Pokud bude Váš Applík v izolaci může se v něm vystupňovat určitá nedůvěra vůči lidem i psům a později tomůže vést i k agresy. Budeme-li však appenzella vychovávat správně, plně se projeví jeho láskyplná povaha a stane se spolehlivým rodinným psem. Je dobré appenzella zaměstnat, protože se může stát , že jsi bude vymýšlet vlastní zábavu a můžu říct někdy není ani příjemná, ale u nás to dopadalo pouze vytahání z koše nepotřebných materiálů a opravdu trvalo dlouho než jí to přestalo bavit a vyrostla z toho. Zaměstnat ho můžete s friesbee, pláváním a dlouhými procházkami po Vašem okolí.
 
 
Proto se hodí spíš k aktivním lidem, se kterými prožije mnoho společných chvil a budou spolu jak ve špatných tak i v dobrých situacích,  mají citlivou, ale přesto pevnou ruku, jsou důslední a dokážou výchovou omezit vrozenou hlasitost appenzella na přijatelnou míru.
 

 
Appenzell nemá v rámci své srsti vysoké nároky má tzv. samočistící srst , kterou stačí otřít např. ručníkem.